fbpx

kytice.ai

Erbenova Kytice očima umělé inteligence

Výstava ke 170. výročí prvního vydání sbírky Kytice: Velkoformátové tisky obrazů inspirovaných Kyticí vytvořených za použití nástrojů umělé inteligence.

Vernisáž 20.10. 2023 od 17 hod. v galerii Artmaterial.

Výstava skončila, ale protože jde o putovní výstavu, budete mít šanci ji vidět i na jiných místech – třeba v Muzeu Děčín. Termín bude upřesněn, sledujte tyto stránky.

Fotky z výstavy

AI & Umění: Moderní zkoumání staletých příběhů

Může kombinace umění a umělé inteligence znovu definovat, jak vnímáme a cítíme klasickou literaturu? Nenabízíme odpovědi, ale zveme vás ke společnému zamyšlení:

  • Může AI odhalit nové rozměry v Erbenových příbězích (a dalších dílech klasické literatury), které byly dosud skryty lidskému oku?
  • Do jaké míry se emoce předávaná uměním generovaným AI liší od emoce lidského umělce?
  • Co zůstává v oblasti uměleckého vyjádření jedinečně lidské v době, kdy AI může zachytit a replikovat emoci?
  • Stane se AI, která maluje, píše, sochaří a komponuje, jednoho dne rovnocenným partnerem lidských umělců, nebo je dokonce nahradí? 
  • Kdo tvoří umělecká díla – AI, nebo ruka člověka, který tuto technologii řídí a formuje? Jak se bude ve světě AI měnit naše definice “umění” a “umělce”? 

Skrze každý obraz, každý odstín a linii, si klademe otázky staré jako čas ve světle naší digitální doby: Jaká je podstata umění, emocí a lidské kreativity?

Tato výstava není pouhým představením umění vygenerovaným AI; umělá inteligence stojí za každým komponentem výstavy. Vše, od počátečního konceptu přes tvorbu obrazů až po text, který právě čtete, bylo vytvořeno pomocí nástrojů umělé inteligence pod vedením Veroniky Mervart.

A proč právě Kytice? I po 170 letech od jejího prvního vydání zůstává Erbenova sbírka nepřekonatelně aktuální a hluboce inspirativní. Právě 170. výročí prvního vydání nás přivedlo k myšlence oslavit Erbena a jeho neopomenutelný příspěvek k české literatuře. 

Naší snahou je přiblížit Erbenovo dílo nové generaci tak, jak to dělají umělci své doby už 170 let, využívajíc nejnovějších uměleckých stylů a technik. My nyní, s pomocí umělé inteligence, pokračujeme v této tradici, propojujeme staré s novým a vzdáváme hold géniovi, jehož dílo nás stále fascinuje.

Adresa

Galerie Artmaterial

Zámecká 1097/7, Děčín

Otevírací doba

Po – pá: 10 – 17

Výstava potrvá: 20.10. – 20.11. 2023

Pořadatel

Spolek Artczech

Partner

za finanční podpory statutárního města Děčín