Festival klidu
21. 9. 2024 od 12:00
Mariánská louka Děčín
Hudební stage
12:00
Alexej Byček
hudba o radosti, otevřeném srdci a síle, kterou každý neseme
13:00
Úvod
slovo pořadatele
13:10
Kapela Relexace
meditační hudba
14:30
Václav Polanský – DAVA
jedinečný hudební projekt inspirovaný spiritualitou, uvědomělým životním stylem, udržitelností a přírodou
16:00
Dudjingarav
17:30
Vipul Rikhi
indický spisovatel, zpěvák, básník, vypravěč a překladatel, který se věnuje ústním tradicím mystických básníků
19:30
Maok
slovenský multiinstrumentalista – improvizovaná hudba s etnickými a experimentálními prvky
21:00
DRUM FLOW
spojení srdcí ve společném rytmu spontánního bubnování
a na závěr
Cirkus van Karavan: Fireshow
Jóga stan
13:15 – 14:00
Meditace a jóga
povede učitel meditace a homeopatický lékař Dada Vanditananda (Indie)
14:00 – 16:00
Jóga v srdci / Yoga im Herzen
Hosté z Německa: Power & Gelassenheit (Síla a klid) s Ilonou Strohschein, Yoga mit allen Sinnen (Jóga všemi smysly) s Franzi Hertwig
16:00 – 17:30
Osho meditace
ochutnávka aktivních meditací z Osho Humaniversity
17:30 – 18:30
Jantrajóga
přednáška a workshop prastaré původní tibetské jógy – Fijalka Sable Turziková a Jeff Sable (Mezinárodní komunita Dzogčhenu)
18:30 – 19:30
Křesťanská meditace
s Vladimírem Volrábem
Debatní stan
13:00
Homeopatie
besedu o homeopatii a léčebných metodách budoucnosti povede Luna Lopez Králová
14:00
Porod jako přechodový rituál
přednáška a beseda s Alenou Mašín a Veronikou Málkovou
15:00
Až umřu, zasaďte na mně jabloň
ekofunebrácká přednáška o půvabech přírodního pohřebnictví s Blankou Javor, lektorkou a obřadnicí ze spolku Ke kořenům
16:30
Himalájská orákula
beseda s režisérem Viliamem Poltikovičem a ukázky z připravovaného filmu
18:00
Změněné stavy vědomí: Psychedelika a jiné přístupy
Milan Hrabánek, Ondřej Bahník, Lucie Havlín Morais, Jan Blahoušek – debata předních českých odborníků o změněných stavech vědomí
Drum Flow stan
14:00, 15:30, 18:45
Workshopy spontánního bubnování
17:00
Zvuková koupel a zpívající křišťálové mísy
na léčivé nástroje bude hrát certifikovaná muzikoterapeutka Luna Lopez Králová
Louka
13:15
Město na louce
komentovaná procházka po Mariánské louce a povídání o její historii s Vlastou Pažourkem, ředitelem Muzea Děčín
14:00, 16:00, 18:00
Čchi-kung
cvičení s Kateřinou Marešovou
17:00
Wim Hofova metoda vědomého otužování
na vlastní kůži se Zuzkou Ježkovou (poplatek 500 Kč; plavky, ručník, deku a karimatku s sebou)
od 14:00
Meditace a cvičení
s Dadou Vanditanandou
po celé odpoledne
Zenová škola Kwan Um
s Martinem Šefarou
Masáže s přesahem & akupunktura
Klára Trupová – masáže & Tereza Stryková – tradiční čínská medicína
Forestones
diagnostika dle chodidla a vyzkoušení terapeutických dřevěných desek
Pomalujte se hennou
s Monikou Veselou
Tibet open house
Dětský prostor
13:15 – 14:00
PohádkoMAT
pohádka pro děti
14:00 – 16:00
Cirkus van Karavan
cirkusové umění pro děti – workshop žonglování, půjčovna hula hoop, bubínky, …
14:30
Jóga pro rodiče s dětmi
Fijalka Sable Turziková a Jeff Sable
16:00
Zpěv manter s dětmi
s Evou Cendors
po celé odpoledne
Svobodná země
děčínská komunitní škola – dílničky, hlídání dětí
Dětská keramika
Hudba
Maok (Slovensko)
Bratislavský rodák Martin Maok Tesák je hudebník, multiinstrumentalista a skladatel filmové i divadelní hudby. Své hudební začátky strávil jako kytarista v alternativní rockové kapele Volvic Pič, která sice nevydala oficiální album, ale získala si pozornost díky koncertu s legendární skupinou Collegium Musicum. Více než 15 let vystupuje pod uměleckým jménem Maok, vytváří improvizovanou hudbu s etnickými a experimentálními prvky, která spojuje lidi a vybízí k relaxaci.
Na platformě Bandcamp vydal již 20 alb a mezi jeho nejznámější skladby patří I am your soul, Song of the Earth a Teraz to Prezivaj. Složil mimojiné hudbu k filmu Báthory od Juraje Jakubiska. Maok tvoří hudbu pro divadelní a taneční inscenace v Česku a na Slovensku a také samostatně koncertuje. Jeho jemný hlas a něžná hra na kytaru posluchače unáší do transu.
Vipul Rikhi (Indie)
Vipul Rikhi je zpěvák, básník, vypravěč a překladatel, který se více než deset let věnuje ústní tradici Kabira a dalších bhaktických a súfijských básníků. Je autorem románu 2012 Nights, sbírky básní Bleed, knihy překladů z ústních tradic One Palace, A Thousand Doorways a spoluautorem knihy I Saw Myself: Journeys with Shah Abdul Latif Bhitai.
Jeho práce na projektu Kabir zahrnovala psaní, překlady, výzkum, kurátorství a vytvoření rozsáhlého digitálního archivu s názvem „Ajab Shahar“. Během těchto kouzelných cest si vypěstoval hlubokou lásku ke zpívání mystické poezie v lidových hudebních tradicích, a nyní často vystupuje. V letech 2010-11 byl stipendistou pro literaturu na Akademii Schloss Solitude v Německu. V současnosti žije v Goa.
Na Festivalu klidu zahraje v rámci své návštěvy Česka, a budeme tak všichni mít jedinečnou příležitost se s ním osobně setkat. Za zprostředkování děkujeme Evě Césarové!
Dunjingarav (Mongolsko)
Dunjingarav je jméno mongolské hory a zároveň název hudební skupiny, která vznikla již v roce 1980 v Mongolsku. Původně měla jedenáct členů, kteří se ale postupně rozprchli po Evropě. V současnosti vystupuje skupina, jejíž členové se usadili v Čechách, v sedmičlenné sestavě.V koncertním programu skupiny Dunjingarav jsou obsaženy tradiční stepní písně, nápěvné recitování lidového vypravěče – zpěváka, hra na mongolské lidové nástroje, a malá ukázka lidových tanců a jógy.
Vedoucím souboru je ve své rodné zemi uznávaný umělec Badam Bolor, hráč na typický instrument kapely – pastýřský smyčcový nástroj o morin huur (někdy též idil). Má dvě struny z koňských žíní, které jsou naladěny v kvartu, ve třech oktávách. Na tento nástroj lze hrát i skladby evropské vážné hudby. Nejkrásnější částí programu jsou táhlé písně zvané urtyn duu. Jde o volné prozpěvování s variantně rozvíjenými vícehlasými nápěvy, které souzní s typickým charakterem mongolské krajiny, proslavené krásou nekonečného stepního prostoru. Kapela (v Čechách jediná svého druhu) během své dvacetileté existence hostovala několikrát ve Francii, Rakousku, Německu, Itálii, Indii, Rusku, Japonsku a Číně.
DRUM FLOW
DRUM FLOW je hudebně-taneční skupina, která vás provede jedinečným zážitkem Spontánního bubnování s tématem Spojme naše srdce ve společném rytmu.
Na Festivalu klidu uspořádá 3 workshopy spontánního bubnování a večerní interaktivní koncert.
Čtyři profesionální bubeníci (Sueneé, Láďa, Tomáš, Marcel) udávají rytmus, zatímco tanečnice Ohnivá Markéta a Divoká Šárka, flétnistka Janka a zpěvačka Andie vytvářejí nezapomenutelnou atmosféru. Skupina často spolupracuje s hostujícími hudebníky, kteří hrají na nástroje jako kytara, didgeridoo nebo tibetské mísy. Každé vystoupení je spontánní a jedinečné, přičemž publikum se aktivně zapojuje do rytmu a energie skupiny.
Koncert zakončí fireshow od Cirkusu van Karavan.
Václav Polanský – DAVA
Václav Polanský (DAVA) je talentovaný muzikant, multiinstrumentalista, skladatel a textař. Jeho písně, doprovázené akustickou kytarou, jsou ovlivněny spiritualitou, udržitelným životním stylem a láskou k přírodě. Po vydání debutového alba v březnu 2021 pokračuje ve své hudební cestě, kde zkoumá léčivou sílu hudby a vytváří skladby, které oslovují srdce a duši posluchačů.
Relaxace
Skupina vznikla v roce 1979 a již 45 let hraje ve stejném základním trojčlenném složení:
Karel Babuljak – citera, kalimba, indické harmonium, perkuse
Vlastislav Matoušek – šakuhači, perkuse
Jiří Mazánek – kytara, sitár, kantele, perkuse, zpěv
Prvních 10 let s nimi hrál Miloš Valenta na altovou fidulu, po jeho odstěhování do jižních Čech jej dodnes zastupuje Aleš Březina na violu.
Hudba se od počátku zaměřila na relaxační a meditativní působení. Na kontě mají asi 30 alb, pořad v Pražském planetáriu, účinkování jako komorní soubor v Československé státním souboru písní, účinkování na Pražské píšťalce prof. Václava Žilky a tanců, hodně televizních pořadů i jako jednotlivci.
Karel Babuljak sbíral své zkušenosti v mnoha reggae kapelách, počínaje Babaletem s Alešem Drvotou, pak s Matouškem v Máma Bubo a nyní ve vlastní skupině Sajkedelik Šraml Bend. Na Západočeské univerzitě v Plzni o něm vznikla bakalářská práce.
Vlastislav Matoušek vystudoval skladbu na HAMU, kde ji také léta potom vyučoval. Dále se vzdělával v japonských zenových klášterech ve hře na flétnu šakuhači a založil v ČR první školu hry na ni a vychoval hodně následovníků. Díky tomu všemu dostal i od japonské vlády státní vyznamenání. Jinak je skladatelem vážné hudby s duchovními aspekty. Vedle toho také hraje v rodinné kapele s vlastními dětmi starou hudbu.
Jiří Mazánek získal zkušenosti chrámového zpěvu a manter studiem v Indii, hry na sitár u mistra Roopa Vermy a má pravidelný pořad Noční hudba s meditační a etnickou hudbou na Českém rozhlase Vltava. Dále vytvořil hudbu k sedmi duchovním a poetickým pořadům s Alfredem Strejčkem, Janem Přeučilem, Táňou Fischerovou a Milanem Friedlem. Je učitelem jógy a tantry a autorem mnoha knih na toto téma.
Aleš Březina vystudoval hudební vědu na FF UK, stal se prezidentem Společnosti Bohuslava Martinů, skládá filmovou hudbu a dvě opery, hrál v mnoha komorních symfonických orchestrech.
Alexej Byček
Alex je srdcem umělec – narozen do hudební rodiny, celý život se věnoval klavíru, tanci, fyzickému divadlu, divadelní antropologii a jako kouč a duchovní průvodce taky osobnímu rozvoji. V doprovodu piana zpívá o radosti, otevřeném srdci a síle, kterou každý neseme.
Přednášky a besedy
Viliam Poltikovič: Himalájská orákula
Viliam Poltikovič je český dokumentarista a spisovatel, autor více než 120 dokumentárních snímků. Vystudoval Katedru dokumentární tvorby na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze, absolvoval v roce 1984. Do roku 1989 pracoval jako skladník. Kontinuálně tvoří filmové dokumenty převážně s duchovní a cestovatelskou tematikou.
Na Festivalu Klidu představí připravovaný film:
Oblast Ladakhu je po Sibiři druhým nejstudenějším obydleným místem na světě, nachází se od 3 500 metrů nad mořem a výše, život je tu tvrdý a náročný a snad proto se i moc nemění. Kulturně i etnicky patří k Tibetu a od nepaměti zde působí orákula – lidé, kteří se dokáží napojit na tzv. beztvaré duchovní bytosti – ochranná božstva a dokáží zprostředkovat informace, které jsou pro nás běžně nedostupné, věští, léčí, radí, dělají exorcismus. Do stavu orákula se uvedou zvláštním rituálem a pomocí určitých
atributů. Jak to dělají, ukážou mimo jiné ukázky z připravovaného filmu.
Změněné stavy vědomí: psychedelika a jiné přístupy
Debata předních českých odborníků o změněných stavech vědomí a inteligentní práci s nimi v kontextu transpersonální psychologie, amazonského domorodého šamanismu, brazilské synkretistické spirituality a psychedelické renesance. Debatu s Milanem Hrabánkem (Mezinárodní transpersonální centrum Holos), Lucií Havlín Morais (Saravá a Sarava Foundation) a Ondřejem Bahníkem (Centrum spirituálního rozvoje Asaya) bude moderovat Jan Blahůšek z České psychedelické společnosti, která se věnuje destigmatizaci využití psychedelik v terapii, šíření kvalitních informací také o jiných kontextech užívání psychedelik (rekreace, rituály) a podpoře harm-reduction přístupů (projekty PsyCare, Prostor Integrace – síť odborníků atd).
Co to vlastně jsou změněné stavy vědomí (ZSV) a jaké je jejich místo v různých tradicích světové spirituality, domorodého šamanismu nebo v moderní psychologii a psychoterapii? Religionista Mircea Eliade navrhl rozdělení mimořádných, mystických prožitků na dramatické transovní stavy blízké šamanské extázi a jejich protipól viděl v klidné meditaci jogínů a buddhistů, jíž nazval instází. Britský spisovatel a propagátor psychedelik Aldous Huxley zase rozlišoval mezi oblažujícím mystickým poznáním a pouhým vizionářstvím, které může být „nebem i peklem“: zářnou inspirací umělce i děsivým bludem schizofrenika. Máhájánoví buddhisté posuzují vizionářské prožitky dle toho, jestli je vize v souladu se záměrem praktikujícího, nebo ne – tak je buď projevem jeho buddhovské mysli, nebo mysli ďábelské. Pragmatismus je pro autentickou mystiku i šamanismus typický. Nejde v posledku o to, jak úchvatný je náš stav vědomí, jak zajímavá je naše vnitřní cesta – ale o to, co užitečného si z toho přineseme do života.
Západní psychiatrie se dlouho dívala na spirituální prožitky s nedůvěrou, na šamany a mystiky se nahlíželo jako na hysterické osobnosti, na jogíny jako na kataleptiky atd. To se změnilo s rozvojem antropologie a religionistiky ve 20. století. Na to navázala i hlubinná psychologie C.G. Junga, humanistická a transpersonální psychologie S. Grofa a dalších. Spiritualita a s ní i odvěká touha lidí zkoumat hranice lidského vědomí byla mnohými psychology přijata mezi zdravé lidské potřeby. Mystická zkušenost je dnes zkoumána lékaři pro své léčivé účinky u řady duševních nemocí. Probíhá psychedelická renesance a změněné stavy vědomí jsou často spojovány s účinky tradičních šamanských medicín, jako je ayahuasca, peyotl, lysohlávky, iboga nebo jejich mladších syntetických příbuzných, LSD, psilocybinu, ketaminu atd.
Tyto stále převážně zakázané látky se opět celosvětově studují a omezeně používají v tzv. psychedeliky asistované terapii. Zatím pouze pro duševně nemocné. Zdraví lidé musí za legální psychedelickou zkušeností cestovat do Jižní Ameriky, Gabonu atd. Ostatním zbývá černý trh a experimentování na vlastní nebezpečí nebo ilegální šamanské rituály. I přes všechny zákazy lidé psychedelika masově užívají a také narůstá zájem o nelátkové metody ZSV: extatické – šamanské bubnování, transovní zpěv a tanec, holotropní dýchání i instatické – jógu, meditaci, tantru, čchikung atd. Každý z přístupů má svá specifika, výhody i rizika. Každému může vyhovovat něco jiného. A vše z toho se dá dělat více či méně rozumně a soucitně.
Beseda o homeopatii a léčebných metodách budoucnosti
Přijďte si popovídat o homeopatii, energetické a frekvenční medicíně, mudrách a dalších efektivních metodách (samo-)léčby jakožto léčebných metodách budoucnosti. Aktuální možnosti léčby se mění s otevírajícím se vědomím lidí. Budeme si povídat o možnostech využití energií pro léčbu hmotného těla, které se každým dnem stávají jednodušší. Budete mít možnost nahlédnout do skutečné podstaty homeopatie a pochopit, proč je tato nenásilná metoda tak efektivní. Naučíte se připravovat léky z vody, abyste si mohli pomoci kdekoli na cestách. A také se dozvíte, jak si zachránit život v případě mrtvice či infarktu, nebo si pomoci při bolestech hlavy, aniž byste měli cokoli při sobě. Otázky do pléna jsou vítány.
Besedu povede Luna Lopez Králová, zkušená homeopatka s téměř 25letou praxí nejen v ČR, ale i v Severní a Jižní Americe. Luna se od svých 16 let zabývá druidismem, šamanstvím a taoismem, a tak se v její praxi prolínají léčebné praktiky opravdu ze všech koutů světa. Luna je také certifikovanou muzikoterapeutkou. V roce 2016 založila Školu Esenciální homeopatie, kde učí prožitkovým způsobem založeným na hlubokých transformačních procesech. Své šamanské, druidské a duchovní znalosti již 10 let předává na transformačním prožitkovém semináři Krajinami duše a Cesta dračí moudrosti.
Porod jako přechodový rituál
Porod odjakživa byl a zůstává důležitým přechodovým rituálem v životě ženy. Rituálem, po němž se stane Matkou.
V současné době se péče zaměřuje především na dítě a žena je jaksi stranou. To pro ženu mnohdy znamená vstoupit do mateřství zraněná a nesebevědomá. Přijďte si poslechnout přednášku o tom, jak tento přechodový rituál zvládnout ve své síle a klidu.
Chceme rodiny seznámit s tím, že porod není jen tělesný proces pouze na fyzické úrovni, ale protíná se i do duchovního a emočního života ženy a celé její rodiny.
Přednáškou a následnou besedou vás provede dula a laktační poradkyně Alena Mašín a komunitní porodní asistentka a průvodkyně zdravím těhotenstvím a porodem Veronika Málková.
Ke kořenům: Až umřu, zasaďte na mně jabloň
Přednáška o půvabech přírodního pohřebnictví, na které se dozvíte, jak uspořádat pohřeb, který je smysluplný, jedinečný, ekologický a zároveň finančně dostupný. Takový, který snoubí citlivý přístup k lidem a k přírodě.
Přednáší Blanka Javor, lektorka a obřadnice ze spolku Ke kořenům, spoluzakladatelka přírodního hřbitova Les vzpomínek.
Workshopy
Wim Hofova metoda vědomého otužování
Metoda Wima Hofa je jednoduchý, ale velmi účinný nástroj, díky kterému můžeme být v životě šťastní, zdraví a silní. Je založená na práci s dechem, vystavování se chladu a nastavení mysli. Pokud denně věnujeme chvilku sami sobě s laskavým záměrem, dějí se v životě zázraky.
Metoda nás motivuje ke každodenní práci na sobě, ale také nás velkoryse odměňuje; její pravidelné praktikování nám do života může vnést mimo jiné více energie, silnější imunitní systém, zlepšení kvality spánku, schopnost se lépe soustředit a zvýšenou odolnost vůči stresu.
Přijďte si to vyzkoušet na vlastní kůži se Zuzkou Ježkovou za poplatek 500 Kč. Plavky, ručník/župan, žabky, deku a karimatku s sebou!
DRUM FLOW: Workshopy Spontánního bubnování
Workshopy Spontánního bubnování jsou svobodným hraním bez pravidel, do kterých se může přidat opravdu každý. Ve společném rytmu se spojí úplní nováčci i ostřílení hudebníci. Hudební nástroje, indické šátky, esenciální oleje budou k dispozici pro všechny.
Divoké bubnování, ohnivý tanec, vášnivý zpěv, píšťaly a jiné hudební nástroje vítány. Předchozí zkušenosti nejsou podmínkou.
Čchi-kung
Cvičením vás provede Káťa Marešová, která se Čchi-kungu věnuje necelých šest let. V minulém roce absolvovala roční výcvik u Míši Sklářové ve škole pro Živý Čchi–kung, aby mohla tento nástroj předávat dalším lidem, kteří mají zájem pečovat o sebe, své zdraví, nejen to fyzické, ale i duševní.
Nač se můžete těšit:
– Zpřítomnění, naladění se na tělo
– Základní postavení, propojení se Zemí
– Dechové cvičení
– Kloubní rozcvička
– Cvičení, které posiluje činnosti srdce, plic, protažení svalů, uvolňuje krční páteře a posiluje zrak
– Technika jak rozproudit energii v těle
– Relaxace
Vezměte si podložku, pohodlné oblečení, případně deku na přikrytí k relaxaci.
Pro děti
Cirkus van Karavan
Cirkus van Karavan je seskupení umělců, lektorů, cirkusáků a nadšenců pro pohyb a kreativní vyjádření.
Na Festivalu klidu nabídnou kromě večerní fireshow také workshop cirkusového umění (především) pro děti.
Umění nového cirkusu ve spojení pohybu a kreativity umožňuje seberozvoj v oblasti tvořivosti, sebevyjádření, poznání těla a rozvoj individuálního myšlení i kolektivních dovedností jako je spolupráce, komunikace, empatie, naslouchání a vzájemný respekt.
Náplní je žonglování, manipulace s obručemi hula hoop, poi, tyče a jiné disciplíny nového cirkusu a cirkusové hry.
Jóga pro rodiče s dětmi
PohádkoMAT
Eva Cendors a Auriel: zpěv manter s dětmi
Zveme všechny malé i velké děti na společné zpívání manter. Ať se naše srdce rozzáří sdílenou radostí a láskou.
Eva Cendors je mezinárodní písničkářka. Koncertovala v Irsku, Francii, Švýcarsku i po zemích českých. Její autorská tvorba je naplněná pokorou, moudrostí a laskavostí.
Zazní její vlastní krátké zpěvy a několik krásných prastarých manter. Auriel je Evy desetiletý syn, zpěvák, písničkář a milovník manter.
Jóga, meditace, relax
Dada Vanditananda
Dada Vanditananda je rodák z podhůří Himalaje, učitel meditace a homeopatický doktor, který vede duchovní centrum a ekologickou farmu na severním podhůří Krkonoš. Toto centrum (Ananda Putta Bhumi) je součástí globální organizace Ánanda Márga, která byla založena roku 1955 v indickém Biháru. Dle učení Šrí Šrí Annandamurtího (1921-1990) vyučuje Dada Vanditananda zdarma specifický systém fyzických cvičení a meditačních technik, jejichž cílem je propojení individuálního Já s vesmírným vědomým (jóga).
Na Festival klidu zavítá již podruhé, a těšit se můžete na společnou meditaci a cvičení.
Zenová škola Kwan Um – Martin Šefara
Kwan Um je mezinárodní zenová škola vycházející z tradice korejského zenového buddhismu. V roce 1983 ji založil zenový mistr Seung Sahn a dnes k ní patří více než sto center a skupin po celém světě.
Název školy pochází z korejštiny a znamená ‘vnímej zvuk světa’. Vyjadřuje směr zenové praxe: učit se naslouchat a rozumět tomuto světu, v každém okamžiku pozorně vnímat jeho potřeby a správně na ně reagovat.
Po celé odpoledne si můžete přijít popovídat či společně zameditovat s Martinem Šefarou, který strávil několik let v pražském zenovém centru a navštívil kláštery v Japonsku, Číně i Koreji. V korejských klášterech prožil několik let.
Jantrajóga – Fijalka Sable Turzíková a Jeff Sable
Přednáška a workshop prastaré původní tibetské jógy.
Fijalka Sable Turzíková
Fijalka se věnuje jantrajóze od roku 2000, kdy se poprvé setkala se svým mistrem Čhögjalem Namkhai Norbu. V roce 2010 se pak s jeho pověřením stala instruktorkou jantrajógy I. úrovně a v roce 2016 instruktorkou II. úrovně. Učí také kurzy Respira a jantrajógy pro děti (kumar kumari). Mimo jiné vystudovala psychologii a školu shiatsu.
Jeff Sable
Jeff pochází z New Yorku. Více než dvacet let se věnuje své vášni pro umění, kulturu a praxe, spojené s různými kontemplativními tradicemi. V životě měl velké štěstí, neboť potkal mnoho velkých učitelů. Posledních deset let studuje a praktikuje dzogčhen s mimořádnými mistry, Čhögjalem Namkhai Norbu a Čhokyi Nyima Rinpočhem. V roce 2013 se stal autorizovaným instruktorem jantrajógy I. úrovně a Respiry.
Ochutnávka aktivních meditací z Osho Humaniversity
Přinášíme vám jedinečnou příležitost zažít aktivní meditace z Osho Humaniversity, inspirujícího místa v Holandsku, kde se setkávají intenzivní terapie s meditací. Tato experimentální škola pro osobní růst a profesionální rozvoj byla založena Veereshem v 80. letech.
Veeresh (původem z USA) vytvořil unikátní koncept společenských meditací, které spojují východní mystiku a meditaci se západním stylem života. Na festivalu máte možnost tyto specifické meditace zažít s Magdalénou a Nishkamem.
Přijďte ochutnat něco nového a objevte cestu k osobnímu růstu prostřednictvím aktivních meditací!
Křesťanská meditace s Vladimírem Volrábem
Vladimír Volráb je husitský kněz, meditaci se věnuje přes 20 let. Je učitelem a národním koordinátorem WCCM pro Českou republiku. WCCM je mezinárodní společenství, které propaguje a učí bezpředmětnou meditaci nejen v církvích, ale i v široké společnosti jako cestu do vlastního středu, srdce. Vladimír vede děčínskou skupinu křesťanské meditace a pravidelně vede meditační ústraní.
Jóga v srdci / Yoga im Herzen
Hosté z Německa: Power & Gelassenheit (Síla a klid) s Ilonou Strohschein, Yoga mit allen Sinnen (Jóga všemi smysly) s Franzi Hertwig:
Síla & Klid s Ilonou Strohschein
Naučte se, jak s jednoduchými, ale velmi intenzivními pohyby budovat energii a zároveň dosáhnout hlubokého klidu. Vhodné pro začátečníky i pokročilé.
Ilona má více než 30 let zkušeností jako učitelka jógy, školitelka a koučka. Její plynulý styl se vyvinul z potřeb jejích studentů po budování svalové síly a energie při maximální relaxaci. Díky své vřelé povaze a charismatu je vítaným hostem na kongresech a festivalech.
Jóga všemi smysly s Franzi Hertwig
Prožijte jedinečné spojení jógy a éterických olejů, které posílí imunitní systém, vyrovná nervový systém a přivede vás zpět k sobě. Vhodné pro začátečníky i pokročilé.
Franzi je učitelka jógy, sociální pedagožka a poradkyně pro aromaterapii. Z toho vznikla nádherná kombinace jógy a přírodních vůní, kterou s nadšením předává dál. Její kurzy, semináře a školení jsou velmi žádané, zejména mezi mladším publikem.
Zvuková koupel a zpívající křišťálové mísy – Luna Lopez Králová
Čeká nás nádherná meditativní zvuková lázeň, během které bude léčivý zvuk terapeutických nástrojů prostupovat každou naší buňkou, přeladí nás na náš nejvyšší možný aktuální energetický potenciál a uvede do meditativního stavu, během kterého dochází ke spontánnímu léčení.
Cesta zvukem nás provede skrze 5 živlů, zakončíme ji v éteru s kompletní oktávou zpívajících křišťálových mís. Můžete se těšit i na šamanský buben, tibetské mísy, koshi a shanti zvonkohry, oceánský buben, rotující zvukovou vlnu, kantelu, křišťálovou pyramidu a další.
Na léčivé nástroje bude hrát certifikovaná muzikoterapeutka Luna Lopez Králová.
Tradiční čínská medicína – Tereza Stryková
Tereza na Festivalu Klidu účinkuje již druhým rokem a ráda opět představí zákoutí tradiční čínské medicíny.
Smysl této východní filozofie je především v prevenci zdraví a předcházení potížím v budoucnu.
V naší společnosti však na prevenci často zapomínáme, proto je směr jejího působení zaměřen na naprosto celostní, komplexní přístup v péči o zdraví jak v prevenci, tak v příčinách onemocnění a to jak na fyzické tak duchovní úrovni.
Z důkladného vyšetření může získat ucelený náhled na různé patologie a procesy které se v těle odehrávají a pomocí tradičních technik této medicíny podpořit proces k návratu zdraví. Důležitými prvky jsou fytoterapie, akupunktura a dietetika.
Bylinné odvary (fytoterapie) sestavuje unikátně každému na míru a dle receptu terapeuta nechávám vyrábět v bylinkárně v Hluboké nad Vltavou. Tato léčba je potom přesná, cílená a řeší příčinu daných potíží.
Jejímu studiu TČM předcházela praxe na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kde si uvědomila křehkost života a nutnost o něj pečovat. Užívat si každodenní radost a to nejlépe v plném zdraví. Tuto myšlenku se snaží předat všem svým klientům.
Tradiční čínskou medicínu studovala 4,5 roku na škole TCM Institut v Praze kde momentálně ordinuje jeden den v týdnu na TCM Clinic a dále vede soukromou terapeutickou praxi v krásném zázemí Vajra, Centrum péče o tělo a duši v Děčíně.
Přijďte se zeptat na cokoli co vás zajímá, případně vyzkoušet jednu z léčebných metod TČM.
Masáže s přesahem -Klára Trupová
Mgr. Klára Trupová z Fyzio Panda v centru Vajra se fyzioterapii věnuje již 9 let. Od roku 2020 se specializuje na ošetření jizev pomocí celostního přístupu. Pokud se v systému lidského těla objeví jizva, ovlivňuje nás v celostním, tj. bio-psycho-socio-spirituálním pojetí člověka. Jizva je spojená s traumatem, kdy je porušena integrita těla, zároveň s velkou psychickou a emocionální zátěží, zasahuje do pole sociálního (domácí, pracovní, školní prostředí,…) a v neposlední řadě do spirituálního vnímání člověka. Je důležité, aby se jizva zhojila a nezůstávala aktivní (tedy bolestivá, tuhá, citlivá), to pak může působit lokální či vzdálenější dysfukce v těle. Zejména jizvám po operacích a vážnějších úrazech je třeba věnovat pozornost, aby se správně a funkčně zhojily. Při terapii jizev provádí speciální vyšetření a následné ošetření jizvy a jejího okolí. Vedle fyzioterapie nabízí také masáže, při kterých se můžete nechat hýčkat a rozmazlovat.
Pomalujte se Hennou
Přijďte zkrášlit své tělo Hennou s Monikou Veselou. Vlastnoručně si namalujete obrázek na tělo, kamkoliv dosáhnete a uvidíte. Nebo se pomalujte navzájem s kamarádkou, partnerem, dětmi…
Monika má pro vás připravenou čistou, přírodní Hennu s vůní eukalyptu a levandule, šablony a také bílou gelovou tužku, kterou si obrázek můžete předkreslit a až s ním budete spokojeni, namalujete si jej Hennou.
Udělejte si chvilku pro sebe, zastavte se a užijte si vlnku tvoření, které vám bude dělat radost další týden či dva.
Stánky, jídlo, čaj
Čajovna ve vlnách: Čaj, vege-burgery
Čajovna U vysmátý žáby
Cafe Arhuacos
Manuja: Veganská jídla
Kavárna Cukrárna pod Ronovem
Andělské vločky: Drobné raw dobroty, vege produkty a domácí produkty
Louise Püschel: Obrazy stromů života, vody a srdcí
Buben štěstí
Adrasteya Forest Jewelry: šperky s poselstvím
Úna bylinné produkty
a další!
Praktické info
Místo konání: Mariánská louka Děčín (pod Zámkem)
Pozor, řetězová lávka pod zámkem je uzavřena. Na Mariánskou louku je možné projít od nábřeží průchodem z cyklostezky, případně z druhé strany od úřadu práce či dětského hřiště.
⚠️ Aktuálně: Velká voda a popadané stromy odřízly i průchod na louku z cyklostezky.
Směrem od Tyršova mostu se dá projít přes Smetanovo nábřeží skalním průchodem pod Zámkem a přes zámecké Jižní zahrady. Mariánská louka je po pravé straně.
⚠️ V Ústí nad Labem jsou protipovodňové bariéry, které by se údajně měly dnes odstranit. Pokud jedete přes Ústí, sledujte aktuální situaci.
Příjezd a parkování – účinkující a prodejci:
Parkoviště U Plovárny (přímo u Mariánské louky, vedle úřadu práce):
Část parkoviště bude vyhrazena pro účinkující a stánkaře, případně návštěvníky s průkazem ZTP/P – na mapě označeno křížkem.
Prodejce prosíme o příjezd kolem 10 hod, účinkující podle individuální dohody.
Poznámka pro účinkující a stánkaře: Pokud potřebujete vjet až na louku, prosím nevjíżdějte na trávník, louka je pod památkovou ochranou!
Parkování – návštěvníci:
Pokud nebude ve zbytku parkovací zóny U Plovárny místo, dá se zaparkovat:
Parkoviště Labská (u Městské knihovny) – po cyklostezce je to na Mariánskou louku cca 900 m. Projdete pod mostem přes Smetanovo nábřeží skalním průchodem pod Zámkem a přes zámecké Jižní zahrady. Mariánská louka je po pravé straně.
Parkoviště Oblouková (u Jysku) – k místu konání je to cca 650 m.
Občerstvení
Na místě bude několik stánků s občerstvením, včetně teplých i studených vegetariánských a veganských jídel a dobrot bez lepku a bez cukru.
Na festivalu se neprodává alkohol, zato zde budou čajovny, káva, limonáda… A také pitná voda zdarma z veřejného pítka.
Vstupné
Vstupné je dobrovolné, můžete přispět přes QR kód nebo v hotovosti na místě.
Hotovost se také bude hodit na dobroty, věci od stánkařů či příspěvky pro lektory.
Co s sebou?
Pokud se chcete aktivně účastnit workshopů, je vhodné volné, pohodlné oblečení.
Na workshop Drum Flow a večerní bubnování jsou vítány vlastní hudební nástroje – bubny, píšťaly, chrastítka, či cokoliv jiného.
V případě workshopu Wim Hofovy metody kromě 500,-Kč (viz výše) také plavky, ručník, karimatku a deku.
Na jógu s sebou, pokud máte, jógamatku. Hodit se budou deky a polštáře, ať máte pohodlí a svá pikniková místa. V jednotlivých zónách zázemí a posezení bude, ale čím víc nás bude, tím méně bude volných míst, tak ať jste připraveni.
Kontakt
Akci pořádá spolek Artczech
Pořadatelský tým: Deema Pljonkin, Jiří Antonín Trnka a Veronika Mervart
Kontakt na pořadatele:
artcoffee.cz@gmail.com // Deema: 774 577 007 Jiří: 775855282
Podpořte festival
Festival Klidu je neziskový projekt. Jeho realizaci můžete podpořit finančním darem na účet spolku Artczech.
Číslo účtu: 2302515172/2010
Do poznámky pro příjemce prosím uveďte Festival Klidu.