fbpx

Festival klidu

21. 9. 2024 od 12:00

Mariánská louka Děčín

Hudební stage

12:00

Alexej Byček

hudba o radosti, otevřeném srdci a síle, kterou každý neseme

13:00

Úvod

slovo pořadatele

13:10

Kapela Relexace

meditační hudba

14:30

Václav Polanský – DAVA

jedinečný hudební projekt inspirovaný spiritualitou, uvědomělým životním stylem, udržitelností a přírodou

16:00

Dudjingarav

mongolská kapela: tradiční stepní písně, nápěvné recitování lidového vypravěče – zpěváka, hra na mongolské lidové nástroje, a malá ukázka lidových tanců a jógy
17:30

Vipul Rikhi

indický spisovatel, zpěvák, básník, vypravěč a překladatel, který se věnuje ústním tradicím mystických básníků

19:30

Maok

slovenský multiinstrumentalista – improvizovaná hudba s etnickými a experimentálními prvky

21:00

DRUM FLOW

spojení srdcí ve společném rytmu spontánního bubnování

a na závěr

Cirkus van Karavan: Fireshow

Jóga stan

 13:15 – 14:00

Meditace a jóga

povede učitel meditace a homeopatický lékař Dada Vanditananda (Indie)

14:00 – 16:00

Jóga v srdci / Yoga im Herzen

Hosté z Německa: Power & Gelassenheit (Síla a klid) s Ilonou Strohschein, Yoga mit allen Sinnen (Jóga všemi smysly) s Franzi Hertwig

16:00 – 17:30

Osho meditace

ochutnávka aktivních meditací z Osho Humaniversity

17:30 – 18:30

Jantrajóga

přednáška a workshop prastaré původní tibetské jógy – Fijalka Sable Turziková a Jeff Sable (Mezinárodní komunita Dzogčhenu)

 

18:30 – 19:30

Křesťanská meditace

s Vladimírem Volrábem

Debatní stan

13:00

Homeopatie

besedu o homeopatii a léčebných metodách budoucnosti povede Luna Lopez Králová

14:00

Porod jako přechodový rituál

přednáška a beseda s Alenou Mašín a Veronikou Málkovou

15:00

Až umřu, zasaďte na mně jabloň

ekofunebrácká přednáška o půvabech přírodního pohřebnictví s Blankou Javor, lektorkou a obřadnicí ze spolku Ke kořenům

16:30

Himalájská orákula

beseda s režisérem Viliamem Poltikovičem a ukázky z připravovaného filmu

18:00

Změněné stavy vědomí: Psychedelika a jiné přístupy

Milan Hrabánek, Ondřej Bahník, Lucie Havlín Morais, Jan Blahoušek – debata předních českých odborníků o změněných stavech vědomí

 

 

Drum Flow stan

14:00, 15:30, 18:45

Workshopy spontánního bubnování

Divoké bubnování, ohnivý tanec, vášnivý zpěv, píšťaly a jiné hudební nástroje vítány. Předchozí zkušenosti nejsou podmínkou.

 

17:00

Zvuková koupel a zpívající křišťálové mísy

na léčivé nástroje bude hrát certifikovaná muzikoterapeutka Luna Lopez Králová

Louka

13:15

Město na louce

komentovaná procházka po Mariánské louce a povídání o její historii s Vlastou Pažourkem, ředitelem Muzea Děčín

 

14:00, 16:00, 18:00

Čchi-kung

cvičení s Kateřinou Marešovou

17:00

Wim Hofova metoda vědomého otužování

na vlastní kůži se Zuzkou Ježkovou (poplatek 500 Kč; plavky, ručník, deku a karimatku s sebou)

od 14:00

Meditace a cvičení

s Dadou Vanditanandou

 

po celé odpoledne

Zenová škola Kwan Um

s Martinem Šefarou

Masáže s přesahem & akupunktura

Klára Trupová – masáže & Tereza Stryková – tradiční čínská medicína

Forestones

diagnostika dle chodidla a vyzkoušení terapeutických dřevěných desek

Pomalujte se hennou

s Monikou Veselou

Tibet open house

 

Dětský prostor

13:15 – 14:00

PohádkoMAT

pohádka pro děti

14:00 – 16:00

Cirkus van Karavan

cirkusové umění pro děti – workshop žonglování, půjčovna hula hoop, bubínky, …

14:30

Jóga pro rodiče s dětmi

Fijalka Sable Turziková a Jeff Sable

16:00

Zpěv manter s dětmi

s Evou Cendors

 

po celé odpoledne

Svobodná země

děčínská komunitní škola – dílničky, hlídání dětí

 

Dětská keramika

Hudba

maok

Maok (Slovensko)

Bratislavský rodák Martin Maok Tesák je hudebník, multiinstrumentalista a skladatel filmové i divadelní hudby. Své hudební začátky strávil jako kytarista v alternativní rockové kapele Volvic Pič, která sice nevydala oficiální album, ale získala si pozornost díky koncertu s legendární skupinou Collegium Musicum. Více než 15 let vystupuje pod uměleckým jménem Maok, vytváří improvizovanou hudbu s etnickými a experimentálními prvky, která spojuje lidi a vybízí k relaxaci.

Na platformě Bandcamp vydal již 20 alb a mezi jeho nejznámější skladby patří I am your soul, Song of the Earth a Teraz to Prezivaj. Složil mimojiné hudbu k filmu Báthory od Juraje Jakubiska. Maok tvoří hudbu pro divadelní a taneční inscenace v Česku a na Slovensku a také samostatně koncertuje. Jeho jemný hlas a něžná hra na kytaru posluchače unáší do transu.

maok

Vipul Rikhi (Indie)

Vipul Rikhi je zpěvák, básník, vypravěč a překladatel, který se více než deset let věnuje ústní tradici Kabira a dalších bhaktických a súfijských básníků. Je autorem románu 2012 Nights, sbírky básní Bleed, knihy překladů z ústních tradic One Palace, A Thousand Doorways a spoluautorem knihy I Saw Myself: Journeys with Shah Abdul Latif Bhitai.

Jeho práce na projektu Kabir zahrnovala psaní, překlady, výzkum, kurátorství a vytvoření rozsáhlého digitálního archivu s názvem „Ajab Shahar“. Během těchto kouzelných cest si vypěstoval hlubokou lásku ke zpívání mystické poezie v lidových hudebních tradicích, a nyní často vystupuje. V letech 2010-11 byl stipendistou pro literaturu na Akademii Schloss Solitude v Německu. V současnosti žije v Goa.

Na Festivalu klidu zahraje v rámci své návštěvy Česka, a budeme tak všichni mít jedinečnou příležitost se s ním osobně setkat. Za zprostředkování děkujeme Evě Césarové!

maok

Dunjingarav (Mongolsko)

Dunjingarav je jméno mongolské hory a zároveň název hudební skupiny, která vznikla již v roce 1980 v Mongolsku. Původně měla jedenáct členů, kteří se ale postupně rozprchli po Evropě. V současnosti vystupuje skupina, jejíž členové se usadili v Čechách, v sedmičlenné sestavě.V koncertním programu skupiny Dunjingarav jsou obsaženy tradiční stepní písně, nápěvné recitování lidového vypravěče – zpěváka, hra na mongolské lidové nástroje, a malá ukázka lidových tanců a jógy.

Vedoucím souboru je ve své rodné zemi uznávaný umělec Badam Bolor, hráč na typický instrument kapely – pastýřský smyčcový nástroj o morin huur (někdy též idil). Má dvě struny z koňských žíní, které jsou naladěny v kvartu, ve třech oktávách. Na tento nástroj lze hrát i skladby evropské vážné hudby. Nejkrásnější částí programu jsou táhlé písně zvané urtyn duu. Jde o volné prozpěvování s variantně rozvíjenými vícehlasými nápěvy, které souzní s typickým charakterem mongolské krajiny, proslavené krásou nekonečného stepního prostoru. Kapela (v Čechách jediná svého druhu) během své dvacetileté existence hostovala několikrát ve Francii, Rakousku, Německu, Itálii, Indii, Rusku, Japonsku a Číně.

drum flow

DRUM FLOW

DRUM FLOW je hudebně-taneční skupina, která vás provede jedinečným zážitkem Spontánního bubnování s tématem Spojme naše srdce ve společném rytmu.

Na Festivalu klidu uspořádá 3 workshopy spontánního bubnování a večerní interaktivní koncert.

Čtyři profesionální bubeníci (Sueneé, Láďa, Tomáš, Marcel) udávají rytmus, zatímco tanečnice Ohnivá Markéta a Divoká Šárka, flétnistka Janka a zpěvačka Andie vytvářejí nezapomenutelnou atmosféru. Skupina často spolupracuje s hostujícími hudebníky, kteří hrají na nástroje jako kytara, didgeridoo nebo tibetské mísy. Každé vystoupení je spontánní a jedinečné, přičemž publikum se aktivně zapojuje do rytmu a energie skupiny.

Koncert zakončí fireshow od Cirkusu van Karavan.

dava

Václav Polanský – DAVA

Václav Polanský (DAVA) je talentovaný muzikant, multiinstrumentalista, skladatel a textař. Jeho písně, doprovázené akustickou kytarou, jsou ovlivněny spiritualitou, udržitelným životním stylem a láskou k přírodě. Po vydání debutového alba v březnu 2021 pokračuje ve své hudební cestě, kde zkoumá léčivou sílu hudby a vytváří skladby, které oslovují srdce a duši posluchačů.

dava

Relaxace

Skupina vznikla v roce 1979 a již 45 let hraje ve stejném základním trojčlenném složení:

Karel Babuljak – citera, kalimba, indické harmonium, perkuse

Vlastislav Matoušek – šakuhači, perkuse

Jiří Mazánek – kytara, sitár, kantele, perkuse, zpěv

Prvních 10 let s nimi hrál Miloš Valenta na altovou fidulu, po jeho odstěhování do jižních Čech jej dodnes zastupuje Aleš Březina na violu.

Hudba se od počátku zaměřila na relaxační a meditativní působení. Na kontě mají asi 30 alb, pořad v Pražském planetáriu, účinkování jako komorní soubor v Československé státním souboru písní, účinkování na Pražské píšťalce prof. Václava Žilky a tanců, hodně televizních pořadů i jako jednotlivci.

Karel Babuljak sbíral své zkušenosti v mnoha reggae kapelách, počínaje Babaletem s Alešem Drvotou, pak s Matouškem v Máma Bubo a nyní ve vlastní skupině Sajkedelik Šraml Bend. Na Západočeské univerzitě v Plzni o něm vznikla bakalářská práce.

Vlastislav Matoušek vystudoval skladbu na HAMU, kde ji také léta potom vyučoval. Dále se vzdělával v japonských zenových klášterech ve hře na flétnu šakuhači a založil v ČR první školu hry na ni a vychoval hodně následovníků. Díky tomu všemu dostal i od japonské vlády státní vyznamenání. Jinak je skladatelem vážné hudby s duchovními aspekty. Vedle toho také hraje v rodinné kapele s vlastními dětmi starou hudbu.

Jiří Mazánek získal zkušenosti chrámového zpěvu a manter studiem v Indii, hry na sitár u mistra Roopa Vermy a má pravidelný pořad Noční hudba s meditační a etnickou hudbou na Českém rozhlase Vltava. Dále vytvořil hudbu k sedmi duchovním a poetickým pořadům s Alfredem Strejčkem, Janem Přeučilem, Táňou Fischerovou a Milanem Friedlem. Je učitelem jógy a tantry a autorem mnoha knih na toto téma.

Aleš Březina vystudoval hudební vědu na FF UK, stal se prezidentem Společnosti Bohuslava Martinů, skládá filmovou hudbu a dvě opery, hrál v mnoha komorních symfonických orchestrech.

alex byček

Alexej Byček

Alex je srdcem umělec – narozen do hudební rodiny, celý život se věnoval klavíru, tanci, fyzickému divadlu, divadelní antropologii a jako kouč a duchovní průvodce taky osobnímu rozvoji. V doprovodu piana zpívá o radosti, otevřeném srdci a síle, kterou každý neseme.

Přednášky a besedy

poltikovič

Viliam Poltikovič: Himalájská orákula

Viliam Poltikovič je český dokumentarista a spisovatel, autor více než 120 dokumentárních snímků. Vystudoval Katedru dokumentární tvorby na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze, absolvoval v roce 1984. Do roku 1989 pracoval jako skladník. Kontinuálně tvoří filmové dokumenty převážně s duchovní a cestovatelskou tematikou.

Na Festivalu Klidu představí připravovaný film:

Oblast Ladakhu je po Sibiři druhým nejstudenějším obydleným místem na světě, nachází se od 3 500 metrů nad mořem a výše, život je tu tvrdý a náročný a snad proto se i moc nemění. Kulturně i etnicky patří k Tibetu a od nepaměti zde působí orákula – lidé, kteří se dokáží napojit na tzv. beztvaré duchovní bytosti – ochranná božstva a dokáží zprostředkovat informace, které jsou pro nás běžně nedostupné, věští, léčí, radí, dělají exorcismus. Do stavu orákula se uvedou zvláštním rituálem a pomocí určitých
atributů. Jak to dělají, ukážou mimo jiné ukázky z připravovaného filmu.

Změněné stavy vědomí: psychedelika a jiné přístupy

Debata předních českých odborníků o změněných stavech vědomí a inteligentní práci s nimi v kontextu transpersonální psychologie, amazonského domorodého šamanismu, brazilské synkretistické spirituality a psychedelické renesance. Debatu s Milanem Hrabánkem (Mezinárodní transpersonální centrum Holos), Lucií Havlín Morais (Saravá a Sarava Foundation) a Ondřejem Bahníkem (Centrum spirituálního rozvoje Asaya) bude moderovat Jan Blahůšek z České psychedelické společnosti, která se věnuje destigmatizaci využití psychedelik v terapii, šíření kvalitních informací také o jiných kontextech užívání psychedelik (rekreace, rituály) a podpoře harm-reduction přístupů (projekty PsyCare, Prostor Integrace – síť odborníků atd).

Co to vlastně jsou změněné stavy vědomí (ZSV) a jaké je jejich místo v různých tradicích světové spirituality, domorodého šamanismu nebo v moderní psychologii a psychoterapii? Religionista Mircea Eliade navrhl rozdělení mimořádných, mystických prožitků na dramatické transovní stavy blízké šamanské extázi a jejich protipól viděl v klidné meditaci jogínů a buddhistů, jíž nazval instází. Britský spisovatel a propagátor psychedelik Aldous Huxley zase rozlišoval mezi oblažujícím mystickým poznáním a pouhým vizionářstvím, které může být „nebem i peklem“: zářnou inspirací umělce i děsivým bludem schizofrenika. Máhájánoví buddhisté posuzují vizionářské prožitky dle toho, jestli je vize v souladu se záměrem praktikujícího, nebo ne – tak je buď projevem jeho buddhovské mysli, nebo mysli ďábelské. Pragmatismus je pro autentickou mystiku i šamanismus typický. Nejde v posledku o to, jak úchvatný je náš stav vědomí, jak zajímavá je naše vnitřní cesta – ale o to, co užitečného si z toho přineseme do života.

Západní psychiatrie se dlouho dívala na spirituální prožitky s nedůvěrou, na šamany a mystiky se nahlíželo jako na hysterické osobnosti, na jogíny jako na kataleptiky atd. To se změnilo s rozvojem antropologie a religionistiky ve 20. století. Na to navázala i hlubinná psychologie C.G. Junga, humanistická a transpersonální psychologie S. Grofa a dalších. Spiritualita a s ní i odvěká touha lidí zkoumat hranice lidského vědomí byla mnohými psychology přijata mezi zdravé lidské potřeby. Mystická zkušenost je dnes zkoumána lékaři pro své léčivé účinky u řady duševních nemocí. Probíhá psychedelická renesance a změněné stavy vědomí jsou často spojovány s účinky tradičních šamanských medicín, jako je ayahuasca, peyotl, lysohlávky, iboga nebo jejich mladších syntetických příbuzných, LSD, psilocybinu, ketaminu atd.

Tyto stále převážně zakázané látky se opět celosvětově studují a omezeně používají v tzv. psychedeliky asistované terapii. Zatím pouze pro duševně nemocné. Zdraví lidé musí za legální psychedelickou zkušeností cestovat do Jižní Ameriky, Gabonu atd. Ostatním zbývá černý trh a experimentování na vlastní nebezpečí nebo ilegální šamanské rituály. I přes všechny zákazy lidé psychedelika masově užívají a také narůstá zájem o nelátkové metody ZSV: extatické – šamanské bubnování, transovní zpěv a tanec, holotropní dýchání i instatické – jógu, meditaci, tantru, čchikung atd. Každý z přístupů má svá specifika, výhody i rizika. Každému může vyhovovat něco jiného. A vše z toho se dá dělat více či méně rozumně a soucitně.

Beseda o homeopatii a léčebných metodách budoucnosti

Přijďte si popovídat o homeopatii, energetické a frekvenční medicíně, mudrách a dalších efektivních metodách (samo-)léčby jakožto léčebných metodách budoucnosti. Aktuální možnosti léčby se mění s otevírajícím se vědomím lidí. Budeme si povídat o možnostech využití energií pro léčbu hmotného těla, které se každým dnem stávají jednodušší. Budete mít možnost nahlédnout do skutečné podstaty homeopatie a pochopit, proč je tato nenásilná metoda tak efektivní. Naučíte se připravovat léky z vody, abyste si mohli pomoci kdekoli na cestách. A také se dozvíte, jak si zachránit život v případě mrtvice či infarktu, nebo si pomoci při bolestech hlavy, aniž byste měli cokoli při sobě. Otázky do pléna jsou vítány.

Besedu povede Luna Lopez Králová, zkušená homeopatka s téměř 25letou praxí nejen v ČR, ale i v Severní a Jižní Americe. Luna se od svých 16 let zabývá druidismem, šamanstvím a taoismem, a tak se v její praxi prolínají léčebné praktiky opravdu ze všech koutů světa. Luna je také certifikovanou muzikoterapeutkou. V roce 2016 založila Školu Esenciální homeopatie, kde učí prožitkovým způsobem založeným na hlubokých transformačních procesech. Své šamanské, druidské a duchovní znalosti již 10 let předává na transformačním prožitkovém semináři Krajinami duše a Cesta dračí moudrosti.

Porod jako přechodový rituál

Porod odjakživa byl a zůstává důležitým přechodovým rituálem v životě ženy. Rituálem, po němž se stane Matkou.

V současné době se péče zaměřuje především na dítě a žena je jaksi stranou. To pro ženu mnohdy znamená vstoupit do mateřství zraněná a nesebevědomá. Přijďte si poslechnout přednášku o tom, jak tento přechodový rituál zvládnout ve své síle a klidu.

Chceme rodiny seznámit s tím, že porod není jen tělesný proces pouze na fyzické úrovni, ale protíná se i do duchovního a emočního života ženy a celé její rodiny.

Přednáškou a následnou besedou vás provede dula a laktační poradkyně Alena Mašín a komunitní porodní asistentka a průvodkyně zdravím těhotenstvím a porodem Veronika Málková.

Ke kořenům: Až umřu, zasaďte na mně jabloň

Přednáška o půvabech přírodního pohřebnictví, na které se dozvíte, jak uspořádat pohřeb, který je smysluplný, jedinečný, ekologický a zároveň finančně dostupný. Takový, který snoubí citlivý přístup k lidem a k přírodě.

Přednáší Blanka Javor, lektorka a obřadnice ze spolku Ke kořenům, spoluzakladatelka přírodního hřbitova Les vzpomínek.

Workshopy

Wim Hof metoda na Festivalu Klidu

Wim Hofova metoda vědomého otužování

Metoda Wima Hofa je jednoduchý, ale velmi účinný nástroj, díky kterému můžeme být v životě šťastní, zdraví a silní. Je založená na práci s  dechem, vystavování se chladu a nastavení mysli. Pokud denně věnujeme chvilku sami sobě s laskavým záměrem, dějí se v životě zázraky.

Metoda nás motivuje ke každodenní práci na sobě, ale také nás velkoryse odměňuje; její pravidelné praktikování nám do života může vnést mimo jiné více energie, silnější imunitní systém, zlepšení kvality spánku, schopnost se lépe soustředit a zvýšenou odolnost vůči stresu.

Přijďte si to vyzkoušet na vlastní kůži se Zuzkou Ježkovou za poplatek 500 Kč. Plavky, ručník/župan, žabky, deku a karimatku s sebou!

drum flow

DRUM FLOW: Workshopy Spontánního bubnování

Workshopy Spontánního bubnování jsou svobodným hraním bez pravidel, do kterých se může přidat opravdu každý. Ve společném rytmu se  spojí úplní nováčci i ostřílení hudebníci. Hudební nástroje, indické šátky, esenciální oleje budou  k dispozici pro všechny.

Divoké bubnování, ohnivý tanec, vášnivý zpěv, píšťaly a jiné hudební nástroje vítány. Předchozí zkušenosti nejsou podmínkou.

Čchi-kung

Cvičením vás provede Káťa Marešová, která se Čchi-kungu věnuje necelých šest let. V minulém roce absolvovala roční výcvik u Míši Sklářové ve škole pro Živý Čchikung, aby mohla tento nástroj předávat dalším lidem, kteří mají zájem pečovat o sebe, své zdraví, nejen to fyzické, ale i duševní.

Nač se můžete těšit:

– Zpřítomnění, naladění se na tělo

– Základní postavení, propojení se Zemí

– Dechové cvičení

– Kloubní rozcvička

– Cvičení, které posiluje činnosti srdce, plic, protažení svalů, uvolňuje krční páteře a posiluje zrak

– Technika jak rozproudit energii v těle

– Relaxace

Vezměte si podložku, pohodlné oblečení, případně deku na přikrytí k relaxaci.

Pro děti

Cirkus van Karavan

Cirkus van Karavan je seskupení umělců, lektorů, cirkusáků a nadšenců pro pohyb a kreativní vyjádření.

Na Festivalu klidu nabídnou kromě večerní fireshow také workshop cirkusového umění (především) pro děti.

Umění nového cirkusu ve spojení pohybu a kreativity umožňuje seberozvoj v oblasti tvořivosti, sebevyjádření, poznání těla a rozvoj individuálního myšlení i kolektivních dovedností jako je spolupráce, komunikace, empatie, naslouchání a vzájemný respekt.

Náplní je žonglování, manipulace s obručemi hula hoop, poi, tyče a jiné disciplíny nového cirkusu a cirkusové hry.

Jóga pro rodiče s dětmi

Fijalka Sable Turzíková a Jeff Sable na Festivalu klidu povedou kromě přednášky a workshopu prastaré původní tibetské jógy (viz níže) také workshop jógy pro rodiče s dětmi.

PohádkoMAT

Každé představení je jiné, každa pohádka je originální. Zaleží jen na Vás jakým směrem se představení bude ubírat. Představení založené na čiré improcizaci a komunikaci s divákem. Bude Karkulka modrá? Sežere princezna draka? Chcete aby se z Vaší babičky stala Jezinka? Vše zaleží jen na nás a na naší fantazii!!! Hraje Radek Pokorný a diváci.

Eva Cendors a Auriel: zpěv manter s dětmi

Zveme všechny malé i velké děti na společné zpívání manter. Ať se naše srdce rozzáří sdílenou radostí a láskou.

Eva Cendors je mezinárodní písničkářka. Koncertovala v Irsku, Francii, Švýcarsku i po zemích českých. Její autorská tvorba je naplněná pokorou, moudrostí a laskavostí. 

Zazní její vlastní krátké zpěvy a několik krásných prastarých manter. Auriel je Evy desetiletý syn, zpěvák, písničkář a milovník manter.

Jóga, meditace, relax

Dada Vanditananda na Festivalu Klidu

Dada Vanditananda

Dada Vanditananda je rodák z podhůří Himalaje, učitel meditace a homeopatický doktor, který vede duchovní centrum a ekologickou farmu na severním podhůří Krkonoš. Toto centrum (Ananda Putta Bhumi) je součástí globální organizace Ánanda Márga, která byla založena roku 1955 v indickém Biháru. Dle učení Šrí Šrí Annandamurtího (1921-1990) vyučuje Dada Vanditananda zdarma specifický systém fyzických cvičení a meditačních technik, jejichž cílem je propojení individuálního Já s vesmírným vědomým (jóga).

Na Festival klidu zavítá již podruhé, a těšit se můžete na společnou meditaci a cvičení.

Zenová škola Kwan Um – Martin Šefara

Kwan Um je mezinárodní zenová škola vycházející z tradice korejského zenového buddhismu. V roce 1983 ji založil zenový mistr Seung Sahn a dnes k ní patří více než sto center a skupin po celém světě.

Název školy pochází z korejštiny a znamená ‘vnímej zvuk světa’. Vyjadřuje směr zenové praxe: učit se naslouchat a rozumět tomuto světu, v každém okamžiku pozorně vnímat jeho potřeby a správně na ně reagovat.

Po celé odpoledne si můžete přijít popovídat či společně zameditovat s Martinem Šefarou, který strávil  několik let v pražském zenovém centru a navštívil kláštery v Japonsku, Číně i Koreji. V korejských klášterech prožil několik let.

Jantrajóga – Fijalka Sable Turzíková a Jeff Sable

Přednáška a workshop prastaré původní tibetské jógy.

Fijalka Sable Turzíková

Fijalka se věnuje jantrajóze od roku 2000, kdy se poprvé setkala se svým mistrem Čhögjalem Namkhai Norbu. V roce 2010 se pak s jeho pověřením stala instruktorkou jantrajógy I. úrovně a v roce 2016 instruktorkou II. úrovně. Učí také kurzy Respira a jantrajógy pro děti (kumar kumari). Mimo jiné vystudovala psychologii a školu shiatsu. 

Jeff Sable

Jeff pochází z New Yorku. Více než dvacet let se věnuje své vášni pro umění, kulturu a praxe, spojené s různými kontemplativními tradicemi. V životě měl velké štěstí, neboť potkal mnoho velkých učitelů. Posledních deset let studuje a praktikuje dzogčhen s mimořádnými mistry, Čhögjalem Namkhai Norbu a Čhokyi Nyima Rinpočhem. V roce 2013 se stal autorizovaným instruktorem jantrajógy I. úrovně a Respiry.

Ochutnávka aktivních meditací z Osho Humaniversity

Přinášíme vám jedinečnou příležitost zažít aktivní meditace z Osho Humaniversity, inspirujícího místa v Holandsku, kde se setkávají intenzivní terapie s meditací. Tato experimentální škola pro osobní růst a profesionální rozvoj byla založena Veereshem v 80. letech.

Veeresh (původem z USA) vytvořil unikátní koncept společenských meditací, které spojují východní mystiku a meditaci se západním stylem života. Na festivalu máte možnost tyto specifické meditace zažít s Magdalénou a Nishkamem.

Přijďte ochutnat něco nového a objevte cestu k osobnímu růstu prostřednictvím aktivních meditací!

Křesťanská meditace s Vladimírem Volrábem

Vladimír Volráb je husitský kněz, meditaci se věnuje přes 20 let. Je učitelem a národním koordinátorem WCCM pro Českou republiku. WCCM je mezinárodní společenství, které propaguje a učí bezpředmětnou meditaci nejen v církvích, ale i v široké společnosti jako cestu do vlastního středu, srdce. Vladimír vede děčínskou skupinu křesťanské meditace a pravidelně vede meditační ústraní.

Jóga v srdci / Yoga im Herzen

Hosté z Německa: Power & Gelassenheit (Síla a klid) s Ilonou Strohschein, Yoga mit allen Sinnen (Jóga všemi smysly) s Franzi Hertwig:

Síla & Klid s Ilonou Strohschein

Naučte se, jak s jednoduchými, ale velmi intenzivními pohyby budovat energii a zároveň dosáhnout hlubokého klidu. Vhodné pro začátečníky i pokročilé.
Ilona má více než 30 let zkušeností jako učitelka jógy, školitelka a koučka. Její plynulý styl se vyvinul z potřeb jejích studentů po budování svalové síly a energie při maximální relaxaci. Díky své vřelé povaze a charismatu je vítaným hostem na kongresech a festivalech.

Jóga všemi smysly s Franzi Hertwig

Prožijte jedinečné spojení jógy a éterických olejů, které posílí imunitní systém, vyrovná nervový systém a přivede vás zpět k sobě. Vhodné pro začátečníky i pokročilé.
Franzi je učitelka jógy, sociální pedagožka a poradkyně pro aromaterapii. Z toho vznikla nádherná kombinace jógy a přírodních vůní, kterou s nadšením předává dál. Její kurzy, semináře a školení jsou velmi žádané, zejména mezi mladším publikem.

Zvuková koupel a zpívající křišťálové mísy – Luna Lopez Králová

Čeká nás nádherná meditativní zvuková lázeň, během které bude léčivý zvuk terapeutických nástrojů prostupovat každou naší buňkou, přeladí nás na náš nejvyšší možný aktuální energetický potenciál a uvede do meditativního stavu, během kterého dochází ke spontánnímu léčení.

Cesta zvukem nás provede skrze 5 živlů, zakončíme ji v éteru s kompletní oktávou zpívajících křišťálových mís. Můžete se těšit i na šamanský buben, tibetské mísy, koshi a shanti zvonkohry, oceánský buben, rotující zvukovou vlnu, kantelu, křišťálovou pyramidu a další.

Na léčivé nástroje bude hrát certifikovaná muzikoterapeutka Luna Lopez Králová.

Tradiční čínská medicína – Tereza Stryková

Tereza na Festivalu Klidu účinkuje již druhým rokem a ráda opět představí zákoutí tradiční čínské medicíny.

Smysl této východní filozofie je především v prevenci zdraví a předcházení potížím v budoucnu. 

V naší společnosti však na prevenci často zapomínáme, proto je směr jejího působení zaměřen na naprosto celostní, komplexní přístup v péči o zdraví jak v prevenci, tak v příčinách onemocnění a to jak na fyzické tak duchovní úrovni.

Z důkladného vyšetření může získat ucelený náhled na různé patologie a procesy které se v těle odehrávají a pomocí tradičních technik této medicíny podpořit proces k návratu zdraví. Důležitými prvky jsou fytoterapie, akupunktura a dietetika.

Bylinné odvary (fytoterapie) sestavuje unikátně každému na míru a dle receptu terapeuta nechávám vyrábět v bylinkárně v Hluboké nad Vltavou. Tato léčba je potom přesná, cílená a řeší příčinu daných potíží.

Jejímu studiu TČM předcházela praxe na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kde si uvědomila křehkost života a nutnost o něj pečovat. Užívat si každodenní radost a to nejlépe v plném zdraví. Tuto myšlenku se snaží předat všem svým klientům.

Tradiční čínskou medicínu studovala 4,5 roku na škole TCM Institut v Praze kde momentálně ordinuje jeden den v týdnu na TCM Clinic a dále vede soukromou terapeutickou praxi v krásném zázemí Vajra, Centrum péče o tělo a duši v Děčíně.

Přijďte se zeptat na cokoli co vás zajímá, případně vyzkoušet jednu z léčebných metod TČM.

Masáže s přesahem -Klára Trupová

Mgr. Klára Trupová z Fyzio Panda v centru Vajra se fyzioterapii věnuje již 9 let. Od roku 2020 se specializuje na ošetření jizev pomocí celostního přístupu. Pokud se v systému lidského těla objeví jizva, ovlivňuje nás v celostním, tj. bio-psycho-socio-spirituálním pojetí člověka. Jizva je spojená s traumatem, kdy je porušena integrita těla, zároveň s velkou psychickou a emocionální zátěží, zasahuje do pole sociálního (domácí, pracovní, školní prostředí,…) a v neposlední řadě do spirituálního vnímání člověka. Je důležité, aby se jizva zhojila a nezůstávala aktivní (tedy bolestivá, tuhá, citlivá), to pak může působit lokální či vzdálenější dysfukce v těle. Zejména jizvám po operacích a vážnějších úrazech je třeba věnovat pozornost, aby se správně a funkčně zhojily. Při terapii jizev provádí speciální vyšetření a následné ošetření jizvy a jejího okolí. Vedle fyzioterapie nabízí také masáže, při kterých se můžete nechat hýčkat a rozmazlovat. 

Pomalujte se Hennou

Přijďte zkrášlit své tělo Hennou s Monikou Veselou. Vlastnoručně si namalujete obrázek na tělo, kamkoliv dosáhnete a uvidíte. Nebo se pomalujte navzájem s kamarádkou, partnerem, dětmi…

Monika má pro vás připravenou čistou, přírodní Hennu s vůní eukalyptu a levandule, šablony a také bílou gelovou tužku, kterou si obrázek můžete předkreslit a až s ním budete spokojeni, namalujete si jej Hennou.

Udělejte si chvilku pro sebe, zastavte se a užijte si vlnku tvoření, které vám bude dělat radost další týden či dva.

Stánky, jídlo, čaj

Čajovna ve vlnách: Čaj, vege-burgery

Čajovna U vysmátý žáby

Cafe Arhuacos

Manuja: Veganská jídla

Kavárna Cukrárna pod Ronovem

Andělské vločky: Drobné raw dobroty, vege produkty a domácí produkty

Louise Püschel: Obrazy stromů života, vody a srdcí

Buben štěstí

Adrasteya Forest Jewelry: šperky s poselstvím

Úna bylinné produkty

a další!

Praktické info

Místo konání: Mariánská louka Děčín (pod Zámkem)

Pozor, řetězová lávka pod zámkem je uzavřena. Na Mariánskou louku je možné projít od nábřeží průchodem z cyklostezky, případně z druhé strany od úřadu práce či dětského hřiště.

⚠️ Aktuálně: Velká voda a popadané stromy odřízly i průchod na louku z cyklostezky.

Směrem od Tyršova mostu se dá projít přes Smetanovo nábřeží skalním průchodem pod Zámkem a přes zámecké Jižní zahrady. Mariánská louka je po pravé straně.

⚠️ V Ústí nad Labem jsou protipovodňové bariéry, které by se údajně měly dnes odstranit. Pokud jedete přes Ústí, sledujte aktuální situaci.

Příjezd a parkování – účinkující a prodejci:

Parkoviště U Plovárny (přímo u Mariánské louky, vedle úřadu práce): 

Část parkoviště bude vyhrazena pro účinkující a stánkaře, případně návštěvníky s průkazem ZTP/P – na mapě označeno křížkem.

Prodejce prosíme o příjezd kolem 10 hod, účinkující podle individuální dohody.

Poznámka pro účinkující a stánkaře: Pokud potřebujete vjet až na louku, prosím nevjíżdějte na trávník, louka je pod památkovou ochranou!

Parkování – návštěvníci

Pokud nebude ve zbytku parkovací zóny U Plovárny místo, dá se zaparkovat:

Parkoviště Labská (u Městské knihovny) – po cyklostezce je to na Mariánskou louku cca 900 m.  Projdete pod mostem přes Smetanovo nábřeží skalním průchodem pod Zámkem a přes zámecké Jižní zahrady. Mariánská louka je po pravé straně.

Parkoviště Oblouková (u Jysku) – k místu konání je to cca 650 m. 

Občerstvení

Na místě bude několik stánků s občerstvením, včetně teplých i studených vegetariánských a veganských jídel a dobrot bez lepku a bez cukru.

Na festivalu se neprodává alkohol, zato zde budou čajovny, káva, limonáda… A také pitná voda zdarma z veřejného pítka.

 

Vstupné

Vstupné je dobrovolné, můžete přispět přes QR kód nebo v hotovosti na místě.

Hotovost se také bude hodit na dobroty, věci od stánkařů či příspěvky pro lektory.

 

Co s sebou?

Pokud se chcete aktivně účastnit workshopů, je vhodné volné, pohodlné oblečení.

Na workshop Drum Flow a večerní bubnování jsou vítány vlastní hudební nástroje – bubny, píšťaly, chrastítka, či cokoliv jiného.

V případě workshopu Wim Hofovy metody kromě 500,-Kč (viz výše) také plavky, ručník, karimatku a deku.

Na jógu s sebou, pokud máte, jógamatku. Hodit se budou deky a polštáře, ať máte pohodlí a svá pikniková místa. V jednotlivých zónách zázemí a posezení bude, ale čím víc nás bude, tím méně bude volných míst, tak ať jste připraveni.

Kontakt

Akci pořádá spolek Artczech

Pořadatelský tým: Deema Pljonkin, Jiří Antonín Trnka a Veronika Mervart

Kontakt na pořadatele:

artcoffee.cz@gmail.com // Deema: 774 577 007      Jiří: 775855282

 

Podpořte festival

Festival Klidu je neziskový projekt. Jeho realizaci můžete podpořit finančním darem na účet spolku Artczech.

Číslo účtu: 2302515172/2010

Do poznámky pro příjemce prosím uveďte Festival Klidu.

Sledujte Facebook Festivalu Klidu:

Sponzoři a partneři

Děkujeme.