fbpx

Hudba

maok
19:30 hlavní stage

Maok (Slovensko)

Bratislavský rodák Martin Maok Tesák je hudebník, multiinstrumentalista a skladatel filmové i divadelní hudby. Své hudební začátky strávil jako kytarista v alternativní rockové kapele Volvic Pič, která sice nevydala oficiální album, ale získala si pozornost díky koncertu s legendární skupinou Collegium Musicum. Více než 15 let vystupuje pod uměleckým jménem Maok, vytváří improvizovanou hudbu s etnickými a experimentálními prvky, která spojuje lidi a vybízí k relaxaci.

Na platformě Bandcamp vydal již 20 alb a mezi jeho nejznámější skladby patří I am your soul, Song of the Earth a Teraz to Prezivaj. Složil mimojiné hudbu k filmu Báthory od Juraje Jakubiska. Maok tvoří hudbu pro divadelní a taneční inscenace v Česku a na Slovensku a také samostatně koncertuje. Jeho jemný hlas a něžná hra na kytaru posluchače unáší do transu.

maok
17:30 hlavní stage

Vipul Rikhi (Indie)

Vipul Rikhi je zpěvák, básník, vypravěč a překladatel, který se více než deset let věnuje ústní tradici Kabira a dalších bhaktických a súfijských básníků. Je autorem románu 2012 Nights, sbírky básní Bleed, knihy překladů z ústních tradic One Palace, A Thousand Doorways a spoluautorem knihy I Saw Myself: Journeys with Shah Abdul Latif Bhitai.

Jeho práce na projektu Kabir zahrnovala psaní, překlady, výzkum, kurátorství a vytvoření rozsáhlého digitálního archivu s názvem „Ajab Shahar“. Během těchto kouzelných cest si vypěstoval hlubokou lásku ke zpívání mystické poezie v lidových hudebních tradicích, a nyní často vystupuje. V letech 2010-11 byl stipendistou pro literaturu na Akademii Schloss Solitude v Německu. V současnosti žije v Goa.

Na Festivalu klidu zahraje v rámci své návštěvy Česka, a budeme tak všichni mít jedinečnou příležitost se s ním osobně setkat. Za zprostředkování děkujeme Evě Césarové!

maok
16:00 hlavní stage

Dunjingarav (Mongolsko)

Dunjingarav je jméno mongolské hory a zároveň název hudební skupiny, která vznikla již v roce 1980 v Mongolsku. Původně měla jedenáct členů, kteří se ale postupně rozprchli po Evropě. V současnosti vystupuje skupina, jejíž členové se usadili v Čechách, v sedmičlenné sestavě.V koncertním programu skupiny Dunjingarav jsou obsaženy tradiční stepní písně, nápěvné recitování lidového vypravěče – zpěváka, hra na mongolské lidové nástroje, a malá ukázka lidových tanců a jógy.

Vedoucím souboru je ve své rodné zemi uznávaný umělec Badam Bolor, hráč na typický instrument kapely – pastýřský smyčcový nástroj o morin huur (někdy též idil). Má dvě struny z koňských žíní, které jsou naladěny v kvartu, ve třech oktávách. Na tento nástroj lze hrát i skladby evropské vážné hudby. Nejkrásnější částí programu jsou táhlé písně zvané urtyn duu. Jde o volné prozpěvování s variantně rozvíjenými vícehlasými nápěvy, které souzní s typickým charakterem mongolské krajiny, proslavené krásou nekonečného stepního prostoru. Kapela (v Čechách jediná svého druhu) během své dvacetileté existence hostovala několikrát ve Francii, Rakousku, Německu, Itálii, Indii, Rusku, Japonsku a Číně.

drum flow
koncert 21:00 hlavní stage, workshopy 14:00, 15:00, a 18:45 Drum Flow stan

Drum Flow

Drum Flow je hudebně-taneční skupina, která vás provede jedinečným zážitkem Spontánního bubnování© s tématem Spojme naše srdce ve společném rytmu.

Na Festivalu klidu uspořádá 3 workshopy spontánního bubnování a večerní interaktivní koncert.

Čtyři profesionální bubeníci udávají rytmus, zatímco tanečnice Ohnivá Markéta a Divoká Šárka, flétnistka Janka a zpěvačka Andie vytvářejí nezapomenutelnou atmosféru. Skupina často spolupracuje s hostujícími hudebníky, kteří hrají na nástroje jako kytara, didgeridoo nebo tibetské mísy. Každé vystoupení je spontánní a jedinečné, přičemž publikum se aktivně zapojuje do rytmu a energie skupiny.

Workshopy Spontánního bubnování© jsou svobodným hraním bez pravidel, do kterých se může přidat opravdu každý. Ve společném rytmu se  spojí úplní nováčci i ostřílení hudebníci. Hudební nástroje, indické šátky, esenciální oleje budou  k dispozici pro všechny.

Nakonec spojíme svoje srdce ve společném rytmu při večerním koncertě, který zakončí fireshow od Cirkusu van Karavan.

dava
14:30 hlavní stage

Václav Polanský – DAVA

Václav Polanský (DAVA) je talentovaný muzikant, multiinstrumentalista, skladatel a textař. Jeho písně, doprovázené akustickou kytarou, jsou ovlivněny spiritualitou, udržitelným životním stylem a láskou k přírodě. Po vydání debutového alba v březnu 2021 pokračuje ve své hudební cestě, kde zkoumá léčivou sílu hudby a vytváří skladby, které oslovují srdce a duši posluchačů.

dava
13:10 hlavní stage

Relaxace

Skupina vznikla v roce 1979 a již 45 let hraje ve stejném základním trojčlenném složení.

Hudba se od počátku zaměřila na relaxační a meditativní působení. Na kontě mají asi 30 alb, pořad v Pražském planetáriu, účinkování jako komorní soubor v Československé státním souboru písní, účinkování na Pražské píšťalce prof. Václava Žilky a tanců, hodně televizních pořadů i jako jednotlivci.

Karel Babuljak sbíral své zkušenosti v mnoha reggae kapelách, počínaje Babaletem s Alešem Drvotou, pak s Matouškem v Máma Bubo a nyní ve vlastní skupině Sajkedelik Šraml Bend. Na Západočeské univerzitě v Plzni o něm vznikla bakalářská práce.

Vlastislav Matoušek vystudoval skladbu na HAMU, kde ji také léta potom vyučoval. Dále se vzdělával v japonských zenových klášterech ve hře na flétnu šakuhači a založil v ČR první školu hry na ni a vychoval hodně následovníků. Díky tomu všemu dostal i od japonské vlády státní vyznamenání. Jinak je skladatelem vážné hudby s duchovními aspekty. Vedle toho také hraje v rodinné kapele s vlastními dětmi starou hudbu.

Jiří Mazánek získal zkušenosti chrámového zpěvu a manter studiem v Indii, hry na sitár u mistra Roopa Vermy a má pravidelný pořad Noční hudba s meditační a etnickou hudbou na Českém rozhlase Vltava. Dále vytvořil hudbu k sedmi duchovním a poetickým pořadům s Alfredem Strejčkem, Janem Přeučilem, Táňou Fischerovou a Milanem Friedlem. Je učitelem jógy a tantry a autorem mnoha knih na toto téma.

Aleš Březina vystudoval hudební vědu na FF UK, stal se prezidentem Společnosti Bohuslava Martinů, skládá filmovou hudbu a dvě opery, hrál v mnoha komorních symfonických orchestrech.

alex byček
12:00 hlavní stage

Alexej Byček

Hudba o radosti, otevřeném srdci a síle, kterou každý neseme.

Jako syn operní sólistky a otce hrajícího na 7 nástrojů celý život žil hudbou. A i když jsem se profesně 10 let věnoval divadlu a 5 let osobnímu rozvoji, nakonec všechny ty texty a melodie, které mezitím ukládal “do šuplíku”, musely ven.

Tak začal s tím, co v životě miluju nejvíc – skládání a zpěv písní v doprovodu piána.

Na ulicích českých měst, po kavárnách a festivalech hraje Alex lidem pro radost – o srdci, bezpodmínečné lásce, a že jsme všichni bez viny.

 

Přednášky a besedy

poltikovič
16:30 šapitó

Viliam Poltikovič: Himalájská orákula

Viliam Poltikovič (* 28. února 1958 Znojmo) je český dokumentarista a spisovatel, autor více než 120 dokumentárních snímků. Vystudoval Katedru dokumentární tvorby na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze, absolvoval v roce 1984. Do roku 1989 pracoval jako skladník. Kontinuálně tvoří filmové dokumenty převážně s duchovní a cestovatelskou tematikou.

Na Festivalu Klidu představí připravovaný film:

Oblast Ladakhu je po Sibiři druhým nejstudenějším obydleným místem na světě, nachází se od 3 500 metrů nad mořem a výše, život je tu tvrdý a náročný a snad proto se i moc nemění. Kulturně i etnicky patří k Tibetu a od nepaměti zde působí orákula – lidé, kteří se dokáží napojit na tzv. beztvaré duchovní bytosti – ochranná božstva a dokáží zprostředkovat informace, které jsou pro nás běžně nedostupné, věští, léčí, radí, dělají exorcismus. Do stavu orákula se uvedou zvláštním rituálem a pomocí určitých
atributů. Jak to dělají, ukážou mimo jiné ukázky z připravovaného filmu.

13:00 šapitó

Beseda o homeopatii a léčebných metodách budoucnosti

Přijďte si popovídat o homeopatii, energetické a frekvenční medicíně, mudrách a dalších efektivních metodách (samo-)léčby jakožto léčebných metodách budoucnosti. Aktuální možnosti léčby se mění s otevírajícím se vědomím lidí. Budeme si povídat o možnostech využití energií pro léčbu hmotného těla, které se každým dnem stávají jednodušší. Budete mít možnost nahlédnout do skutečné podstaty homeopatie a pochopit, proč je tato nenásilná metoda tak efektivní. Naučíte se připravovat léky z vody, abyste si mohli pomoci kdekoli na cestách. A také se dozvíte, jak si zachránit život v případě mrtvice či infarktu, nebo si pomoci při bolestech hlavy, aniž byste měli cokoli při sobě. Otázky do pléna jsou vítány. 🙂

Besedu povede Luna Lopez Králová, zkušená homeopatka s téměř 25letou praxí nejen v ČR, ale i v Severní a Jižní Americe. Luna se od svých 16 let zabývá druidismem, šamanstvím a taoismem, a tak se v její praxi prolínají léčebné praktiky opravdu ze všech koutů světa. Luna je také certifikovanou muzikoterapeutkou. V roce 2016 založila Školu Esenciální homeopatie, kde učí prožitkovým způsobem založeným na hlubokých transformačních procesech. Své šamanské, druidské a duchovní znalosti již 10 let předává na transformačním prožitkovém semináři Krajinami duše a Cesta dračí moudrosti.

14:00 šapitó

Porod jako přechodový rituál

Porod odjakživa byl a zůstává důležitým přechodovým rituálem v životě ženy. Rituálem, po němž se stane Matkou.

V současné době se péče zaměřuje především na dítě a žena je jaksi stranou. To pro ženu mnohdy znamená vstoupit do mateřství zraněná a nesebevědomá. Přijďte si poslechnout přednášku o tom, jak tento přechodový rituál zvládnout ve své síle a klidu.

Chceme rodiny seznámit s tím, že porod není jen tělesný proces pouze na fyzické úrovni, ale protíná se i do duchovního a emočního života ženy a celé její rodiny.

Přednáškou a následnou besedou vás provede dula a laktační poradkyně Alena Mašín a komunitní porodní asistentka a průvodkyně zdravím těhotenstvím a porodem Veronika Málková.

15:00 šapitó

Až umřu, zasaďte na mně jabloň

Přednáška o půvabech přírodního pohřebnictví, na které se dozvíte, jak uspořádat pohřeb, který je smysluplný, jedinečný, ekologický a zároveň finančně dostupný. Takový, který snoubí citlivý přístup k lidem a k přírodě.

Přednáší Blanka Javor, lektorka a obřadnice ze spolku Ke kořenům, spoluzakladatelka přírodního hřbitova Les vzpomínek.

18:00 šapitó

Česká psychedelická společnost & hosté

Milan Hrabánek, Ondřej Bahník, Lucie Havlínová, Jan Blahoušek. Besedy o šamanismu, holotropním dýchání, psychedelikách.

Workshopy

17:00 – 19:00 na louce

Wim Hofova metoda vědomého otužování

Metoda Wima Hofa je jednoduchý, ale velmi účinný nástroj, díky kterému můžeme být v životě šťastní, zdraví a silní. Je založená na práci s  dechem, vystavování se chladu a nastavení mysli. Pokud denně věnujeme chvilku sami sobě s laskavým záměrem, dějí se v životě zázraky.

Metoda nás motivuje ke každodenní práci na sobě, ale také nás velkoryse odměňuje; její pravidelné praktikování nám do života může vnést mimo jiné více energie, silnější imunitní systém, zlepšení kvality spánku, schopnost se lépe soustředit a zvýšenou odolnost vůči stresu.

Přijďte si to vyzkoušet na vlastní kůži se Zuzkou Ježkovou za poplatek 500 Kč. Plavky, ručník/župan, žabky, deku a karimatku s sebou!

workshop 14:00 – 16:00 u Drum Flow stanu (a fireshow na závěr festivalu na hlavní stage)

Cirkus van Karavan – pro děti

Cirkus van Karavan je seskupení umělců, lektorů, cirkusáků a nadšenců pro pohyb a kreativní vyjádření.

Na Festivalu klidu nabídnou kromě večerní fireshow také workshop cirkusového umění (především) pro děti.

Umění nového cirkusu ve spojení pohybu a kreativity umožňuje seberozvoj v oblasti tvořivosti, sebevyjádření, poznání těla a rozvoj individuálního myšlení i kolektivních dovedností jako je spolupráce, komunikace, empatie, naslouchání a vzájemný respekt.

Náplní je žonglování, manipulace s obručemi hula hoop, poi, tyče a jiné disciplíny nového cirkusu a cirkusové hry.

14:00, 16:00, 18:00 na louce

Čchi-kung

Cvičením vás provede Káťa Marešová, která se Čchi-kungu věnuje necelých šest let. V minulém roce absolvovala roční výcvik u Míši Sklářové ve škole pro Živý Čchikung, aby mohla tento nástroj předávat dalším lidem, kteří mají zájem pečovat o sebe, své zdraví, nejen to fyzické, ale i duševní.

Nač se můžete těšit:

– Zpřítomnění, naladění se na tělo

– Základní postavení, propojení se Zemí

– Dechové cvičení

– Kloubní rozcvička

– Cvičení, které posiluje činnosti srdce, plic, protažení svalů, uvolňuje krční páteře a posiluje zrak

– Technika jak rozproudit energii v těle

– Relaxace

Vezměte si podložku, pohodlné oblečení, případně deku na přikrytí k relaxaci.

Jóga, meditace, relax

Dada Vanditananda na Festivalu Klidu
13:15 jóga stan, od 14:00 na louce

Dada Vanditananda

Dada Vanditananda je učitel meditace a homeopatický doktor, který vede duchovní centrum a ekologickou farmu na severním podhůří Krkonoš. Toto centrum (Ananda Putta Bhumi) je součástí globální organizace Ánanda Márga, která byla založena roku 1955 v indickém Biháru. Dle učení Šrí Šrí Annandamurtího (1921-1990) vyučuje Dada Vanditananda zdarma specifický systém fyzických cvičení a meditačních technik, jejichž cílem je propojení individuálního Já s vesmírným vědomým (jóga).

Na Festival klidu zavítá již podruhé, a těšit se můžete na společnou meditaci a cvičení.

po celé odpoledne na louce

Zenová škola Kwan Um – Martin Šefara

Jeho cesta k zenu vedla přes karate. Do Zenové školy Kwan Um zavítal kolem roku 2001. Několik let strávil v pražském zenovém centru a navštívil kláštery v Japonsku, Číně i Koreji. V korejských klášterech měl možnost prožít několik velmi zajímavých let.

Přijďte si s ním popovídat o zenu a společně si zameditovat.

pro dospělé – 17:30 – 18:30 jóga stan, pro děti – 14:30 – 15:30 dětská zóna

Jantrajóga pro dospělé / pro rodiče s dětmi

Fijalka Sable Turzíková
Fijalka se věnuje jantrajóze od roku 2000, kdy se poprvé setkala se svým mistrem Čhögjalem Namkhai Norbu. V roce 2010 se pak s jeho pověřením stala instruktorkou jantrajógy I. úrovně a v roce 2016 instruktorkou II. úrovně. Učí také kurzy Respira a jantrajógy pro děti (kumar kumari). Mimo jiné vystudovala psychologii a školu shiatsu.
 
Jeff Sable
Jeff pochází z New Yorku. Více než dvacet let se věnuje své vášni pro umění, kulturu a praxe, spojené s různými kontemplativními tradicemi. V životě měl velké štěstí, neboť potkal mnoho velkých učitelů. Posledních deset let studuje a praktikuje dzogčhen s mimořádnými mistry, Čhögjalem Namkhai Norbu a Čhokyi Nyima Rinpočhem. V roce 2013 se stal autorizovaným instruktorem jantrajógy I. úrovně a Respiry.
Na Festivalu klidu povedou přednášku a workshop prastaré původní tibetské jógy a také workshop jógy pro rodiče s dětmi. 
16:00 – 17:30 jóga stan

Ochutnávka aktivních meditací z Osho Humaniversity

Přinášíme vám jedinečnou příležitost zažít aktivní meditace z Osho Humaniversity, inspirujícího místa v Holandsku, kde se setkávají intenzivní terapie s meditací. Tato experimentální škola pro osobní růst a profesionální rozvoj byla založena Veereshem v 80. letech.

Veeresh (původem z USA) vytvořil unikátní koncept společenských meditací, které spojují východní mystiku a meditaci se západním stylem života. Na festivalu máte možnost tyto specifické meditace zažít s Magdalénou a Nishkamem.

Přijďte ochutnat něco nového a objevte cestu k osobnímu růstu prostřednictvím aktivních meditací!

18:30 jóga stan

Křesťanská meditace s Vladimírem Volrábem

Vladimír Volráb se narodil a žije v Děčíně. Vyrůstal v nereligiózní rodině a přirozeně se začal zajímat o spiritualitu ve věku 16 let. Později se stal studentem zenového buddhismu v korejské tradici (škola Kwan Um). Přijal prvních 5 přikázání v této tradici, což představuje základní závazek k zenovému učení. Byl jedním ze zakladatelů skupiny pro zenovou meditaci ve svém rodném městě a účastnil se mnoha meditačních pobytů.

Vladimír nakonec našel své místo v náboženském životě své křesťanské kultury. Přijal křest a vstoupil do církve ve věku 22 let. V té době se více zaměřil na intelektuální stránku spirituality, ale stále mu chyběla praxe ticha. To se změnilo v roce 2007, kdy se v Praze setkal s otcem Laurencem Freemanem. Tento okamžik byl začátkem jeho kontemplativní praxe v tradici Johna Maina. Od roku 2011 je národním koordinátorem WCCM v České republice, vede meditační skupinu ve své farnosti a přednáší, vede kurzy a duchovní pobyty po celé zemi. Jeho hlavním zájmem je dialog mezi kontemplativní tradicí a sekularismem. Od roku 2020 je členem řídící rady WCCM.

14:00 – 16:00 jóga stan

Jóga v srdci / Yoga im Herzen

Hosté z Německa: Power & Gelassenheit (Síla a klid) s Ilonou Strohschein, Yoga mit allen Sinnen (Jóga všemi smysly) s Franzi Hertwig:

Síla & Klid s Ilonou Strohschein

Naučte se, jak s jednoduchými, ale velmi intenzivními pohyby budovat energii a zároveň dosáhnout hlubokého klidu. Vhodné pro začátečníky i pokročilé.
Ilona má více než 30 let zkušeností jako učitelka jógy, školitelka a koučka. Její plynulý styl se vyvinul z potřeb jejích studentů po budování svalové síly a energie při maximální relaxaci. Díky své vřelé povaze a charismatu je vítaným hostem na kongresech a festivalech.

Jóga všemi smysly s Franzi Hertwig

Prožijte jedinečné spojení jógy a éterických olejů, které posílí imunitní systém, vyrovná nervový systém a přivede vás zpět k sobě. Vhodné pro začátečníky i pokročilé.
Franzi je učitelka jógy, sociální pedagožka a poradkyně pro aromaterapii. Z toho vznikla nádherná kombinace jógy a přírodních vůní, kterou s nadšením předává dál. Její kurzy, semináře a školení jsou velmi žádané, zejména mezi mladším publikem.

čas bude upřesněn

Zvuková koupel a zpívající křišťálové mísy

Čeká nás nádherná meditativní zvuková lázeň, během které bude léčivý zvuk terapeutických nástrojů prostupovat každou naší buňkou, přeladí nás na náš nejvyšší možný aktuální energetický potenciál a uvede do meditativního stavu, během kterého dochází ke spontánnímu léčení.

Cesta zvukem nás provede skrze 5 živlů, zakončíme ji v éteru s kompletní oktávou zpívajících křišťálových mís. Můžete se těšit i na šamanský buben, tibetské mísy, koshi a shanti zvonkohry, oceánský buben, rotující zvukovou vlnu, kantelu, křišťálovou pyramidu a další.

Na léčivé nástroje bude hrát certifikovaná muzikoterapeutka Luna Lopez Králová.